Най-подходящото време за преминаване от кошара към голямо легло е различно за всяко дете и за всяко семейство. Причините за това са различни:
◼ На детето вече му е тясно и некомфортно в кошарата.
◼ Детето лесно прескача таблата на леглото и вече е опасно за него.
◼ Местите се в друга стая/жилище и разположението е различно.
◼ Искате вече да го отделите в друга стая.
◼ Чакате друго дете и ви трябва кошарата.
Каквото и да е вашата причина, има някои препоръки,
с които е добре да се запознаете:
◼ Безопасност. Да, въпреки, че вече не е бебе, препоръките за безопасен сън са на първо място. По-надолу в текста, ще разберете за какво да внимавате.
◼ Възраст. Препоръката за преместване в голямо легло в друга стая е да се случи около 3 годишнината на детето.
Психолозите препоръчват тази възраст, поради факта, че на детето вече може да бъде обяснено какво се случва и промяната да бъде по-осъзната. Разбира се, винаги има изключения и има деца, при които тази промяна се случва и по-рано.
А да си признаем честно, понякога пък, родителите не са готовите, нали?
Американската Педиатрична Асоциация, чиито препоръки се следват и у нас, дава същия съвет като на психолозите. На тази възраст, детето ще може да има по-ясен самоконтрол.
Новото легло (независимо в коя стая е сложено)
◼ Матракът. Често родителите се фокусират повече в избора на легло, а по-важно е фокусът да е в матрака. Матракът трябва да е твърд, нов, без мемори пяна (може да има само в калъфа на матрака) и пружини, и да е по точния размер на леглото. Попитайте ме за матрака, ще ви кажа кой препоръчвам аз.
◼ Видът на леглото. Може да използвате трансформиращо се легло, което „расте“ с порастването на детето. Бъдете внимателни да няма стърчащи пирони, разхлабени връзки или разминаване на плоскостите.
◼ Размерът на леглото. При преминаване от кошара към голямо легло, имате възможност да преминете през различни по размер легла. Преценете дали това е удачно за вас.
◼ При покупката на легло, се съобразявайте с височината и теглото на вашето дете.
◼ Внимавайте при избора на легло с предпазни решетки или стълби. Помислете дали детето ви е готово за тях.
◼ Сглобяване на новото легло. Проверете да няма липсващи части, стърчащи винтове, остри ръбове, пукнатини или разслоени люспички. Важно е да е обработено с безвредни бои и лепила.
Стаята
◼ Поставете леглото на безопасно място. Нека леглото да е далеч от висящи шнурове, радиатори, прозорци, контакти. Правилното разположение спрямо климатик е позиционирано така, че струята да не е насочена директно към него.
◼ Ако има възможност, сложете голямото легло на мястото на кошарата.
◼ Разчистете около леглото така, че при ставане нощем, детето да не се удря в други мебели.
◼Огледайте внимателно цялата къща и я обезопасете, премахнете възможности за покатерване, огледайте за подвижни мебели в близост до прозорец, вижте полиците с книги дали са добре закрепени, самите книги - също, често имаме сувенири, картини, кутийки и всякакви нещица, на които до момента не сме обръщали внимание и не сме гледали на тях като възможност за нараняване, но сега вече установяваме, че не трябва да са там.
◼ Ако сте решили да има нощна лампа, нека е такава, която да е дискретна и поставена така, че детето да не може да я събори върху себе си или на земята.
Как да направите прехода от кошара към голямо легло по- лесен?
Кога да го направите?
◼ Преценете времето за промяната. Нека не е в стресова ситуация, при боледуване, при премахване на биберон-залъгалка и/или при привикване към гърне, при тръгване на детска градина.
◼ Предстои ви скорошно раждане на друго бебе в семейството и ви трябва кошарата. Подгответе нежно и любящо детето си за идването на новото братче или сестриче, за да минимизирате причините за ревност и тревога. Нека преместването в новото легло бъде минимум 1-2 месеца преди раждането.
◼ Ако все пак бебето е тук преди преместването, бъдете търпеливи и позволявайте на голямото дете, от време на време денем да преспива в старата си кошара. По-важно е да не се чувства изместено, отколкото само за няколко пъти, бебето да спи на друго, но също безопасно място.
◼ Голяма промяна при някои деца работи добре. Така например, бързо привикват, ако при смяна на жилище, направо преместите детето в новото легло.
Как да го направите?
◼ Вземете детето при покупката на леглото и матрака. Да, вие ще наклоните везните и ще вземете крайното решение, но нека участва и то. Нека да разглежда, да лежи, да редува матраци. Така ще се почувства значимо и голямо.
◼ Дайте му възможност да си избере и възглавница, ако ползва такава. Да не е висока и да е съобразена с възрастта и височината му. Възглавница обикновено се предлага след като навърши 2 години.
◼ Сложете спалното бельо от кошарата на новото легло. Ако са малки по размер, отидете заедно да купите нови. Съобразете се с избора на детето, даже и да са най-безумните цветове. Важно е да се чувства уважено в избора си, а и все пак, това са само единият комплект чаршафи.
◼ Четете книжки, в които смели герои правят точно като него – порастват и спят в свое, голяяямо легло.
Сън в новото легло
◼ Следете да не се преуморява, следете интервалите на будуване и сън.
◼ Приберете се малко по-рано от игра в първите дни, нека има достатъчно време да „превключи“ към по-кротки дейности.
◼ Помагайте му след активна игра да свали напрежението като заедно играете на т.нар. тихи игри или просто намалите темпото. Приглушете светлините и говорете по-тихо.
◼ Не променяйте ритуала за сън, даже бъдете внимателни да го повторите съвсем точно. С времето може да го разширите или внесете нов елемент, но нека да е стъпка по стъпка.
◼ Въведете правила при ставане от леглото. Свободата, която детето придобива като може лесно да ляга и става от леглото, не бива да се превръща в забава и среднощни разходки.
◼ Организирайте така времето преди лягане, че след влизане в стаята за сън, да няма непрекъснати излизания за вода, тоалетна, храна, пак вода… Направете ги умишлено предварително, за дс сте убедени и вие самите, че детето няма реална нужда от някое от тези действия.
◼ Спокойно и безшумно, на приглушена светлина, връщайте детето в леглото толкова пъти, колкото е необходимо. Не влизайте в комуникация, не се пазарете, тихо и уверено, го връщайте. С времето, ще свикне.
◼ Хвалете детето за добрите навици преди сън. Може да използвате система със стикери, при събрани 7 (примерно), получава малка награда, по възможност да не е играчка или храна, а приятно преживяване.
◼ Бъдете търпеливи! Даже и да демонстрира пълна готовност да спи в голямо легло, често детето не е готово или просто му трябва повече време за адаптация.
◼ Дайте му малко повече прегръдки и целувки, дайте му още 5 минути да е с вас, но после е време за лягане. Казвайте му колко много го обичате и се гордеете, че вече е голямо дете и толкова добре се справя. Казвайте му това не само за леглото,а за всяко нещо, в което виждате неговия труд и желание.
Преминаването от кошара към голямо легло е силно и емоционално преживяване. Това е вълнуващо събитие за цялото семейство. И да, нормално е да пуснете няколко сълзи, като видите как малкото ви бебе вече е голямо дете и спи в голямо легло.
Пепи Цанкова, вашия консултант по детски сън и йога учител. Милувка за сън
Мога да ви помогна и да ви науча как да приспивате детето си бързо и лесно, така че да може и вие да се наспите и да имате време за себе си
Comments