top of page
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Pinterest
  • YouTube

Преход към по-малко дневни дремки

  • miluvkazasun7
  • преди 6 дни
  • време за четене: 3 мин.


Един от най-честите въпроси, които получавам като консултант по детски сън, е:

„Кое създава най-много трудности при съня на детето?“


Отговорът ми почти винаги е един и същ – преходите към по-малко дневни дремки.


И не защото това е задължително труден или „проблемен“ период, а защото изисква от нас, родителите, повече наблюдение, гъвкавост и разбиране. Налага се да се вслушаме внимателно в нуждите на детето и да разчитаме фините сигнали, с които то ни показва, че е готово за промяна.


При някои бебета този преход се случва почти неусетно, без особени действия от страна на родителите. Но при други – и това е напълно нормално – процесът може да се съпътства от трудности, объркване и дори съмнение дали правим правилното нещо.


С времето, сънят на детето се променя и нуждата от дневен сън постепенно намалява. През първите месеци след раждането бебето спи много, с повече дремки през деня. Но с растежа и развитието му, постепенно тези дремки отпадат – една по една.


Фокусът идва върху по-стабилен и консолидиран нощен сън. Започва период, в който се намалява дневния сън, като това може да е само за една дрямка или и за всички, и едновременното пък с това, се увеличава времето за будуване.

Това е плавен процес и много важно да се случва едновременно, без големи часови промени нито в съня, нито в будуването, разликите са буквално минути.


Кога настъпват тези преходи?

Всеки малък човек е уникален, но има някои приблизителни ориентири:


  • Преход към 4 дремки: най-често между 2-рия и 3-тия месец

  • Преход към 3 дремки: около 4–5-месечна възраст

  • Преход към 2 дремки: между 6-ия и 9-ия месец, най-често около 7–8 месеца

  • Преход към 1 дрямка: средно между 12-ти и 18-ти месец, като най-често се случва около 14–15 месеца


Важно е да знаем, че понякога детето може да покаже лъжливи сигнали за готовност за по-малко дремки, като това най-често при двте с две дневни дремки.

Понякога около 10я–12я си месец, детето може да изглежда, че се справя само с една дрямка, но това често води до бърза преумора. Много са редки случаите, в които преминаването към един дневен сън на тази възраст, да не повлияе негативно, така че това преминаване, в повечето случаи, е изключение.


Какви сигнали ми показва детето?

Промяната в броя на дремките обикновено не се случва „отведнъж“. Затова ми помага да наблюдавам за някои от следните признаци:


  • Детето започва трудно да заспива за последната дрямка или направо я пропуска. Това води до дълъг интервал до вечерния сън и натрупване на преумора.

  • Една от дневните дремки се удължава значително, а за последната не остава време.

  • Появяват се по-чести нощни събуждания.

  • Детето започва да има дълги нощни будувания, в които може да е весело, будно, дори да иска да си играе.

  • Започва да се събужда много рано сутрин, преди 6:00 ч.


Тези сигнали не бива да се пренебрегват. Особено за ранното събуждане е необходима сериозна комплексна работа и не се коригира лесно. Затова аз наблюдавам за съвкупност от признаци, а не се водя само по един.


Как протича самият преход?

Много често преходът към по-малко дремки не се случва рязко, а преминава през период на подготовка. Това е времето, в което детето започва да показва, че може да будува по-дълго между съня, но все още се колебае между „новия“ и „стария“ режим.


Подготовката може да отнеме 1 до 2 месеца. В един ден детето може да има три дремки, в друг – само две. Това е част от адаптацията и не означава, че нещо е объркано.


Забелязвам, че колкото по-малко дремки остават, толкова по-дълъг и плавен е преходът. Например, преминаването към 4 дремки обикновено минава бързо и почти незабележимо. Но преходът към само една дрямка може да отнеме седмици – дори месеци.


Важен фактор за наблюдение: Железен дефицит

Нещо, което често остава извън полезрението на родителите (понякога и на специалистите), е ролята на железния дефицит. Той може да бъде водеща причина детето да не успява да удължи интервалите си на будуване и да премине към по-малко дремки.


Ако детето много лесно се преуморява, спи неспокойно или изглежда, че вечно е изморено, въпреки добрия режим – може би е време да проверите дали има достатъчно желязо в организма му.


За повече информация по тази тема – как железният дефицит влияе върху съня – можеш да прочетеш в https://www.miluvkazasun.com/post/iron_deficiency_part_1


Ако усещаш, че се намираш в такъв преходен период и ти е трудно да го разчетеш – знай, че не си сама. Всеки родител минава през това по свой начин.



С много обич:

Пепи Цанкова, вашия консултант по детски сън и йога учител. Милувка за сън

Мога да ви помогна и да ви науча как да приспивате детето си бързо и лесно, така че да може и вие да се наспите и да имате време за себе си!

 

 
 
 

Comments


bottom of page